☆ Jak radzić sobie z tłustą cerą ☆




Nie daj się zwieść. Stosowanie produktów bogatych w wysuszające Twoją skórę składniki, używanie matujących lotionów, kremów bez olejków (Oil-free) i zbyt częste mycie twarzy nie pomogą w walce z przetłuszczaniem się Twojej cery. Mogą się pozbyć tłustej i świecącej warstwy na wierzchu skóry jednakże nie jest to pozbywaniem się problemu



#1 Zapewnij odpowiednie nawodnienie i nawilżenie.
Sebum nie wydziela się bez powodu. Myślę, że wszystkie substancje, które produkuje nasze ciało mają jakiś konkretny cel.
Sebum jest naturalnie wytwarzane aby naturalnie nawilżać i natłuszczać skórę.

Jeśli nasza skóra jest odpowiednio nawilżona i nawodniona, sebum ''zdaje sobie sprawę'', że jeżeli skóra jest już wystarczająco nawilżona, nie ma potrzeby, aby ujawniać się światu.
Wnioskując z powyższej informacji - produkcja sebum może być uregulowana, jeśli znajdziesz odpowiedni balans między nawilżaniem i nawadnianiem skóry.

Post o nawadnianiu i nawilżaniu skóry klik.

Z drugiej strony czym bardziej starasz się pozbyć tłustej warstwy i świecenia oraz nadmiaru sebum na wierzchu twarzy poprzez wysuszanie skóry używając toników z dużą ilością alkoholu i matujących lotionów, dajesz lepszy powód dla sebum aby wyszło z powrotem na wierzch skóry, aby naturalnie natłuścić i nawilżyć Twoją skórę. Jest to zamknięty krąg.
Z czasem Twoja skóra stanie się bardziej tłusta.

#2 Oczyszczaj delikatnie

W środkach do oczyszczania twarzy znajdują się składniki jak środki powierzchniowo czynne.
Są to detergenty, które łączą się z olejem i rozpuszczają się w wodzie, sprawiając, że skóra jest czysta.
Jednakże zbyt częste mycie twarzy, w celu pozbycia się tłustego filmu, może uszkadzać naszą naturalną barierę lipidową, czyli - im częściej myjesz swoją twarz - tym bardziej ją wysuszasz, a co a tym idzie - zwiększa się produkcja sebum.

Wybór środka do oczyszczania jest naprawdę ważny.
Więc jeśli aktualnie używasz jakiegoś żelu, który pozostawia Twoją skórę wysuszoną i czujesz mocne ściągnięcie twarzy, zmień go jak najszybciej.

Rekomendowane są oczyszczacze, które są delikatne dla skóry, nie pieniący się, ze zbalansowanym pH, bez SLS.

PH zdrowej skóry znajduje się w przedziale 4,6 - 6.
Szukaj środka oczyszczającego o lekkim odczynie kwasowym, który nie będzie zbyt ostry dla naturalnego pH.

#3 Nie pozostawiaj na twarzy płynu micelarnego

Środki powierzchniowo czynne, gdy pozostają na Twojej skórze, nie przestaje rozpuszczać sebum, więc skóra staje się coraz bardziej sucha.
Zmywaj każdy rodzaj środka oczyszczającego z twarzy

#4 Olej nie jest Twoim wrogiem

Niektóre mogą się nim okazać, ale nie każde.
Skóra tłusta jak i mieszana mają tendencję do niedoboru kwasu linolowego, który jest jednym z niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Więc kiedy masz już niedobór w kwasie linolowym, Twoje sebum wydziela się mocniej, jest bardziej tłuste i wyraźniejsze, więc mocniej blokuje pory.
Wybierz odpowiedni olej, który ma wysoko w składzie kwas linolowy (CLA) i nisko w składzie kwas oleinowy, odbuduje to balans.

Popularne olejki dla tłustej cery zawierają: nasiona dzikiej róży, nasiona dyni, nasiona winogrona, jojoba.

#5 Szukaj składnika redukującego produkcję sebum

Szukaj takich składników jak cynk oraz niacynamid (witamina B3).
Niacynamid jest świetnym składnikiem, jest to nie tylko świetny w rozjaśnianiu cery, nawadnianiu i działaniu przeciwstarzeniowym, ale jest również świetnym składnikiem w regulowaniu  produkcji sebum.
Nie robi to poprzez blokowanie produkcji sebum - robi to w mądry sposób - wspomaga produkcję ceramid (ceramidy m. in. nawilżają, odżywiają, chronią przed czynnikami zew., ujędrniają skórę, chronią skórę przed utratą wody, wygadzają zmarszczki i je redukują, odbudowują barierę lipidową skóry).
Dzięki temu skóra jest nawodniona i nawilżona, dzięki czemu sebum nie musi się ujawniać, żeby np. zredukować suchość skóry. (Wracając do #1)

Nie musisz stosować niacynamidu, jeśli odpowiednio nawilżasz i nawadniasz swoją skórę.

Cynk jest wyjątkowy i znany z bycia ''paralizatorem'' dla sebum.
Może wysuszać, szczególnie suchsze typy cery.
Cynk występuje w wielu formach, jak: cynk PCA zawarty w serach, produktach do pielęgnacji oraz szamponach przeciwłupieżowych; siarczan cynku, tlenek cynku (znany jako filtr UV) itd.
Pewnie badanie pokazuje, że stosując cynk PCA (ZINC PYRROLIDINE CARBOXYLATE)
przez okres 4 tygodni, znacząco zmniejszył produkcję sebum. Więc jest to składnik, z którego można zrezygnować, kiedy nasza produkcja sebum jest już uregulowana.


#6 Twoja dieta ma znaczenie


Witamina A i D są rozpuszczalne w tłuszczach i wpływają na gruczoł łojowy, który jest domem dla wydobywającego się sebum, więc mają one możliwość redukcji produkcji sebum.

Wracając do cynku - można zażywać go jako suplement lub szukać go w produktach bogatych w cynk (ostrygi, baranina, wołowina, pestki dyni, kakao, szpinak, kurczak, fasola, większość orzechów i nasion).





W tym samym czasie trzeba unikać produktów, które przyczyniają się do produkcji sebum, jak np. cukier - wszystkie produkty, które maja wysoki indeks glikemiczny.

Takie produkty spożywcze mogą też powodować trądzik lub wywołać reakcje zapalne w Twoim ciele, które będą miały wpływ na komórki skóry, z której wydobędzie się więcej tłustego sebum.

Najlepiej trzymać się od nich z daleka lub zredukować spożywanie tych produktów do minimum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate

Copyright © 2014 Urodomania , Blogger